Úvod » Oleje a riedidlá » Sikativ 4M 1L
Vysušovadlá (sikatívy) sú obsiahnuté ako neodmysliteľná súčasť vo všetkých obvyklých lakových farbách (napr. alkydové laky) ako aj v obchodoch u bežných prírodných farbách na olejovom základe (napr. lazúry na drevo). U vysušovadiel sa jedná o roztoky tzv. vysušujúcich látok (kovové soli organických kyselín) v organických rozpúšťadlách napr. bezaromátovom benzíne. Obsiahnuté kovy urýchľujú svojim katalytickým účinkom oxidačné schnutie prirodzene schnúcich olejov.
Tak napr. ľanový olej bez vysušovadla schne 3 – 7 dní, ľanový olej s vysušovadlom = ľanová fermež, vyschne už v priebehu jedného dňa.
Kobaltové a mangánové soli zaisťujú v prvom rade rýchle schnutie povrchu.
Zirkónové, vápnikové a zinkové soli sú ako tzv. pomocné vysušovadlá zodpovedné za rovnomerné vytvrdnutie olejového filmu.
Meko je posledná zložka obsiahnutá v našom sikatíve, ktorá spomaľuje tvorbu kôry na povrchu.
Olovo ako pomocné vysušovadlo sa žiaľ napriek svojej jedovatosti stále používa v mnohých obvyklých maliarskych lakoch.
My v našich výrobkoch olovo zásadne nepoužívame.
V poslednej dobe sa kobalt dostal do podozrenia, že spôsobuje rakovinu. Vzťahuje sa to predovšetkým na prach, ktorý vzniká pri obrusovaní starých náterov obsahujúcich len kobalt, a dýchacími cestami sa dostáva do tela. Ale pretože už jemný prach, vznikajúci pri brúsení neošetreného dreva, má potenciál spôsobovať rakovinu, mala by sa všeobecne pri brúsení dreva používať vhodná maska proti prachu.
Vo vytvrdnutom stave, t.j. vo vyschnutom olejovom nátere, nepredstavujú kobaltové zlúčeniny pre ľudí žiadne nebezpečenstvo. Dokazuje to napr. to, že ľanový olej s kobaltovými vysušovadlami = ľanová fermež sa používa na ošetrenie povrchov hračiek.
Jednako môže vzniknúť otázka, či použitie („jedovatých“ a v žiadnom prípade nie prírodných) vysušovadiel pri výrobe prírodných farieb má zmysel príp. či je prípustné.
V skutočnosti sme my, ako aj iný výrobcovia prírodných farieb, dospeli ku kompromisu.
V súčasnosti žiaľ neexistuje použiteľná náhrada za kobaltové vysušovadlá, napriek snahe ho nájsť. Ponúkame používateľom olejových farieb len dve možnosti: krátke schnutie s kobaltovými vysušovadlami bez použitého olova (s proti prachovou maskou a dôkladným umývaním rúk po práci – čo je samozrejmosťou) alebo zrieknutie sa vysušovadiel s dlhým sušením (až 1 týždeň) a nalepeným prachom na povrchu.
Použitie:
Pridávanie vysušovadla do prírodných olejov:
0,5% - 2,5 % vysušovadla na objemový podiel (napr. 1% = 10ml vysušovadla na 1L napr. ľanového alebo saflorového oleja). Vysušovadlo sa dôkladne primieša do oleja a vhodné je ho nechať pred spracovaním ešte 24hod. stáť (úplné rozvinutie účinku).
Pri dlhom skladovaní stráca vysušovadlo obsiahnuté v olejovej farbe postupne svoju účinnosť - cca viac ako 2roky.
Uvedené množstvá vysušovadiel v žiadnom prípade neprekračovať, pretože predávkovanie môže mať za následok silnú lepivosť, žltnutie, tvorbu trhlín a vrások.